תהליך עריכת חוות דעת פסיכיאטרית

כיצד עורכים חוות דעת פסיכיאטרית?

חוות דעת פסיכיאטרית נדרשת לעתים קרובות להליכים פליליים. בהליכעים אלו הנאשם, ייבדק על פי דרישת בית המשפט והפסיכיאטר צריך, כידוע להנות על השאלה העקרונית האם הוא שפוןי ואחראי למעשיו ואם הוא אינו שפוי, ממתי הוא במצב כזה.

יש אפשרויות רבות לבדיקת את הבריאות הנפש של נאשם, סוג אישיות, יכולת אינטלקטואלית, כישורים קוגניטיביים, ויכולת נפשית. כל פסיכיאטר משפטי משתמש בבדיקות מתאימות למצב הספציפי של כל אדם.
באופן כללי, בדיקות אלה צמתחלקות לשלוש קטגוריות:
מה מבנה האישיות – קטגוריה זו נועדה לחשוף סוג האישיות הבסיסי של הנאשם. זה עשוי לכלול עמדות, התנהגויות, תהליכי חשיבה, אמונות, תגובות רגשיות, ויכולות חברתיות. בדיקות אלה הן בדיקות סטנדרטיות ומאוד אמין. בדיקות אלה עשויות לחשוף נטיות אנטי-חברתיות, אובססיות, התנהגות כפייתיות והפרעות שונות אחרות. מרכיבי אישיות יכולים להמדד באמצעים שונים ובשאלונים מוכרים כגון שאלון מנימסוטה (MMPI). חלק מבדיקות אלה מנוהלים עליך בזמן בית ספר יסודי, וזה אפשרי כי אתה נתקל בדיקות כאלה.
בדיקות השלכתיות – קטגוריה זו נועדה להעריך את תהליכי החשיבה של האדם ואת אישיותו. בדיקות אלה אינן סטנדרטיות וכמציעים יותר מאשר הסובייקטיביות מלאי אישיות.הפסיכיאטר המשפטי משתמש באלה כדי להציץ לתוך מוחו של נאשם כדי לקבוע כיצד הוא רואה את עצמו, לאחרים, ואת העולם כולו. רופאים אלה פעמים רבות לחשוף את כל אובססיות ופנטסיות שהם תורמים למעשיו של אדם.הבדיקות הבאות משמשות באופן קבוע:
o מבחן התפסה תמטית (TAT) הנאשם הראה לו תמונות של מצבים שכיחים והתבקש לדמיין סיפורים יעלו בקנה אחד עם התמונות. הפנטזיות הפנימיות של הנאשם ומחשבות עלולות להתגלות. כדוגמא, כאשר הנאשם מוצג תמונה של דיבורי גבר ואישה, הוא יכול לדמיין את סיפור של זוג תכנון החתונה שלהם או מתווכח על כסף. כל סיפור הוא מעיד על מצב פסיכיאטרי ייחודי.
o מבחן השלכתי –ציור כאן, הנאשם עושה רישומים שלו שלאחר מכן מנותחים.הנאשם עשוי להתבקש לצייר משהו כמו עץ, סוס, או משאית, אדם מהמין השני, או מצב מפחיד. רישומים אלה יכולים לחשוף פנטסיות הפנימיות של אדם או מחשבות. לדוגמא, אם הנאשם שואב תמונות של בית באש, אישה שנורתה, או עץ ללא עלים או ענפים, תמונות אלה עשויות לספק מבט לתוך הנפש הפנימית של אותו אדם.
o רורשאך מבחן זה הוא מבחן הכתם דיו הידוע לשמצה.הנאשם נראה בסדרה של כתמי דיו, והוא התבקש לספר מה שהוא רואה. איך התמונות מתוארות יכול לחשוף משהו על הנפש שלו, תהליכי חשיבה, ויחסים עם מציאות. בדיקה זו יכולה גם לספק רמזים על הפנטזיות הפנימיות של האדם.


בדיקות נוירו קוגניטיביות
הקטגוריה האחרונה זו נועדה לקבוע את תהליכי החשיבה של הנאשם, כשירות נפשי, מודיעין, ויכולת להבין / התנהגותו שלו. מידע זה הוא מכריע בהערכת רמתו של הנאשם מאחריות והיכולת לעמוד לדין.הבדיקה הנפוצה ביותר בשימוש בקטגוריה זו היא בקנה מידה המודיעין למבוגרים Wechler (WAIS). מבחן זה ידוע גם כמבחן IQ.

הפסיכיאטר המשפטי משתמש בבדיקות אלה ככלים בארסנל שלו בהערכת אדם שמואשם בפשע.מרכיבי כל הממצאים הללו יחד עם הבדיקה הפסיכיאטרית הקלינית יביאו את המומחה לערוך חוות דעת פסיכיאטרית מקיפה שתתן תמנה שלמה על האדם.