למידע נוסף על התסמינים וסימנים של דמנציה

דמנציה מתייחסת לאובדן רציני של יכולת הקוגניטיבית הגלובלית, מעבר למה שניתן היה לצפות מהזדקנות נורמלית. דמנציה היא הרבה יותר נפוץ באוכלוסיית הקשישים, אלא גם יכולה להתרחש לפני גיל 65, אשר מכונה "דמנציה התחלה המוקדמת". מה עושה דמנציה ייחודית הוא שזה לא מחלה אחת, אלא מסווג כתסמונת מחלה אינה ספציפית המשפיעה על תחומי קוגניציה כגון זיכרון, קשב, שפה ופתרון בעיות. הסימפטומים של דמנציה משתנים בהתאם לאדם והסיבה הבסיסית של דמנציה. לפעמים הסימנים של דמנציה הם מאוד ברורות פעמים, אחרות שהם עדינים וללכת הבלתי מוכרים מזה זמן. הסימן הראשון של דמנציה עם זאת הוא בדרך כלל אובדן זיכרון לטווח קצר. ניתן לסווג סימני דמנציה וסימפטומים על פי השלב של דמנציה -. מוקדם, ביניים וחמורים

סימני דמנציה מוקדמים ותסמינים כוללים מילת מציאת קושי, שבו האדם המבוגר לעתים קרובות יש לפצות באמצעות מילים נרדפות או על ידי הגדרת המילה; שוכח שמות, פגישות, רשימות; לאבד דברים; וקושי בביצוע משימות מוכרות כגון נהיגה, בישול, עבודות בית וניהול כספים אישיים. דפוסי התנהגות אופייניים מתחילים להתרחש, כמו גם כגון שינויים באישיות שבו אדם הופך חברתי נסוג. שינויים במצב רוח הם גם תופעה שכיחה בתקופות קצרות של כעס או זעם. כמו כן, הפרעות שיפוט והתנהגות גרועות כמו פרנויה וחשדנות מתחילות לצוץ. קשישים יהיו גם ירידה ברמת התפקוד ויהיה מבולבלים ומבולבל בסביבה לא מוכרת.

הסימנים של דמנציה ביניים בהדרגה החרפת הסימפטומים ראו בדמנציה המוקדמת עם אנשים מבוגרים להיות פחות מסוגלים לפצות. הם אינם מסוגלים לבצע פעולות יומיומיות כגון רחצה, הלבשה, טיפוח, האכלה ללא עזרה ושבשו שינה, שבו הם לישון בשעתי יום ולהישאר בלילה. סימן נוסף הוא שהקשישים אינם מסוגלים ללמוד מידע חדש ויש לי חוסר התמצאות ובלבול גוברים בסביבה מוכרת. יהיה בסיכון גבוה יותר לנפילות ותאונות והפרעות התנהגות כגון הזיות פרנואידיות, תוקפנות וחרדה.

בדמנציה החמורה, יש החרפת הסימפטומים ראו בדמנציה המוקדמת וביניים והשפענו חייבת לגמרי תלויה באחרים לפעילות יומיומיות. הקשישים עשויים להיות מסוגלים ללכת או לזוז מהמקום למקום ללא עזרה ויש אובדן של זיכרון לטווח קצר וארוך מלא וייתכן שלא תוכל לזהות אפילו קרובי משפחה וחברים קרובים.

 

פורסם בקטגוריה דמנציה, פסיכוגריאטר, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.