חוות דעת פסיכיאטרית- מהו דיכאון

מהו דיכאון?

 "דיכאון" הוא מונח אשר אומר דברים שונים לאנשים שונים.לפסיכיאטרים, "דיכאון" הוא שם נרדף ל" דיכאון קליני ", הפרעה נפשית קבוצה של סימפטומים (רבים ולא נמשכים באופן רופף) וזה כמובן קליני שלו וסיכויי החלמה. למרבית כולנו, "דיכאון" פשוט אומר שאדם מרגיש מאוד מצוברח.
הדיכאון, בכל מובן של מילה, הוא שכיח. סטטיסטיקה להשתנות כעד כמה נפוץ זה, אבל דמות בטווח של 50% לסיכון "לכל חיים" של דיכאון קליני היא נפוצה. משמעות דבר היא שרובנו יש לי 1 ב 2 סיכוי חווה דיכאון קליני בחיינו. באופן דומה, בכל זמן, בין 10% ל 20% מהאוכלוסייה הבוגרת עומדים בקריטריונים לדיכאון קליני. נתונים אלה נמצאים בעלייה כבר שנים רבות, והוא צפוי שהם ימשיכו לעלות בעתיד. זה יכול להיראות כאילו העולם (במיוחד חלק המתועש ממנו) סובל מגיפה של דיכאון.
הסיבות לתדר כזה נפוץ וגובר של דיכאון אינן ברורות ותלויות במידה רבה את מי שואל! להלן סיכום קצר של המתמודדים העיקריים.
פסיכיאטרים רבים (וחברות תרופות) מתמקד בגורמים גנטיים וביוכימיים בדיכאון – הם מדגישים את הטבע לכאורה תורשתי של דיכאון והתגובה של דיכאון לתרופות נוגדות דיכאון וטיפול אלקטרו-עוויתי (ECT). הם רואים בדיכאון כמחלה פיזית של המוח.
בניגוד לכך, חוקרים ועובדים (כגון תיאורטיקנים חברתיים ועובדים סוציאליים) אחרים מדגישים את תפקידה של חברה והסביבה המיידית בגרימת דיכאון. הם משערים כי סביבת חיים מלחיצה ומצב חברתי מזיק עלולות לגרום לדיכאון. הם מצביעים על הבדלים בשיעורי דיכאון בין קבוצות חברתיות השונות (יש שיעורים גבוהים יותר באופן משמעותי של דיכאון והתאבדות בקבוצות סוציו-אקונומיות נמוכות) כעדות להשפעה על הסביבה זו. נושאי השקפה כזאת בסדרה של המלצות "טיפול" שונה מאוד – טבליות לא נוגדות דיכאון אבל עזרה כלכלית-חברתית כגון הזדמנויות דיור והתעסוקה השתפרו.
לבסוף, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT או) מתמקד באנשים לחשוב כגורם פוטנציאלי של דיכאון.התאוריה היא שאנשים נוטים לדיכאון נוטים לחשוב נוהגים בדרכים "דיכאון" בפרט, וכאשר אנשים אלה חווים תופעות לוואי (או אפילו פשוט מאמינים שמשהו רע קרה), אז הם נמצאים בסיכון גדול של להיות מדוכא.דוגמא להרגל "דיכאון" חשיבה היא "סינון שלילי", שבו אדם יהיה "לראות" או "ספירה" רק דברים לא נעימים או רעים שהיא חווה, והנחה את הטובים.מטפל CBT הייתי קורא את הדפוס הזה של חשיבה "שגיאת חשיבה". חשיבה בדרך זו יכולה להפוך את העולם ייראה מאיים ואת עצמך נראה נרדף – וזה צעד קטן מכאן למרגישים מדוכא.מטפל CBT נועד לעזור לאדם לזהות ולשנות את ההרגלים שלהם "דיכאון" חשיבה.
כפי שצוין קודם לכן, את הסיבות לדיכאון אינן ידועות – יש לנו כמה השערות טובות, אבל בעיות פסיכולוגיות ורגשיות קשות לשמצה כדי לחקור ולהגיע למסקנה חד-משמעית.ויש הרבה יותר השערות בחוץ – החל מהתיאוריות נגיפיות של דיכאון למניעת אור שמש לחוסרים תזונתיים.
די לומר כי, בהתחשב ברמה הנוכחית שלנו של ידע, זה נראה חכם כדי לקבל את העובדה שיש עשוי להיות סיבות רבות של דיכאון, או לעבוד לבד או במשולב. ואכן, רוב אנשי בריאות הנפש משתמשות במודל "רב עצרת" של מחלת נפש שיש מקום לגורמים פיזיים, סביבתיים (חברתיים) ופסיכולוגיים.הטיפולים המוצעים לטיפול בדיכאון צריכים (אבל, למרבה הצער, לעתים קרובות לא) משקפים את המורכבות הזאת. בפרט, נותר מיעוט טיפולים פסיכולוגיים זמינים על שירותי הבריאות. לקוחות רבים שאני רואה באופן פרטי כפסיכיאטר באדינבורו היו מוכנים לחכות חודשים לפני קבלת עזרה.