פסיכוגריאטר-מהי דמנציה

מהי דמנציה ולמה חשוב לאבחן אותה?

דמנציה הוא אובדן היכולת הקוגניטיבית באדם או עקב פגיעה מוחית הגלובלית או איזו מחלה שגורמת לאובדן זיכרון. אם היא מתרחשת לפני גיל 65 אז הוא ידוע בתור דמנציה בגיל מוקדם (גם אז מטופלת על ידי פסיכוגריאטר).מילת דמנציה מגיעה ממילה לטינית שפירוש טירוף. זה יכול להיחשב כתסמונת מחלה אינה ספציפית שבו האזורים של מוח העוסק בזיכרון, שפה, תשומת לב ופתרון בעיות מושפעות באופן חמור. כשישה חודשים הנדרשים למחלה להיות מאובחנות ובשלבים מאוחרים יותר האנשים המושפעים עלולים לאבד את חוש התמצאות בזמן. דמנציה היא שניתן לטפל בו במידה מסוימת, אלא כמחלה מראש הסימפטומים הופכים חשוכות מרפא.הסימפטומים של המחלה עשויים או לא עשויים להיות הפיכים וזה תלוי באטיולוגיה של המחלה.
האפשרות של חופש מוחלט מהתסמינים של דמנציה היא פחות מ -10%. דמנציה יכולה להיות מבולבלת עם הזיות תסמונת לטווח קצר אם הערכה זהירה של ההיסטוריה של המטופל לא נעשתה כמו הסימפטומים דומים במידה מסוימת. דיכאון ופסיכוזה יכולים לשמש להבחנת דמנציה והזיות. סוגים רבים של דמנציה ידועים כי שונה מעט בסימפטומים שלהם.הסימפטומים סוגים שונים של עשויים לחפוף, כך אבחון נעשה על ידי טכניקות סריקת מוח הגרעיני. סוגים נפוצים ביותר של דמנציה כוללים מחלת אלצהיימר, דמנציה וסקולרית ופרונטוטמפורל ודמנציה עם הגופיפים לואי.אדם עלול לסבול מסוג אחד או יותר של דמנציה בו-זמנית בכל פעם.
סוגים
דמנציה היא מסוגים שונים והסיווג מתבסס בעיקר על עוצמת סימפטומים אם הם יכולים להיות הפוכים או באזורים של המוח מושפע.
1. מחלת אלצהיימר
מחלת האלצהיימר היא הסוג הנפוץ ביותר של דמנציה ראה לעתים קרובות בקבוצת הגיל של 65 שנים ומעלה. דיווחים מצביעים על כך שכ -4 מיליון בני אדם בארצות הברית סובלים ממחלה זו. אודות 360,000 מקרים חדשים של מחלת אלצהיימר מדווחים מדי שנה ו50,000 אמריקאים מתים כל שנה.ברוב של יחידים הסימפטומים מופיעים לאחר גיל 60 אבל ההתחלה המוקדמת של תסמינים קשורים לגנים.המחלה גורמת לירידה הדרגתית ביכולת הקוגניטיבית של פרט בתוך 7-10 שנים וכמעט כל תפקודי מוח הקשורים בזיכרון, תנועה, שפה, פסק דין, התנהגות וחשיבה מופשטת נפגעות קשה. שתי חריגות ראשי של המוח מזוהים בדרך כלל עם מחלת אלצהיימר כלומר, פלאק עמילואיד וסבכי סיבים עצביים. פלאק עמילואיד הם גושים חריגים של החלבון (עמילואיד) המכילים מתנוונת ביטים של נוירונים ותאים אחרים הנמצאים ברקמות בין תאי העצב. סבכי סיבים עצביים הם חבילות של חוטים שזור בהווה בתוך תאי העצב ובעיקר מורכבים מחלבון המכונה טאו.בחלבון טאו נוירונים בריא מסייע בתפקוד של microtubules אבל במחלה זו הם לסובב כדי ליצור חוטי סליל שהצטרפו בצורה של סבכים וכתוצאה מהתפוררות microtubules.
סימפטומים מוקדמים של המחלה מזוהים על ידי פגיעה בזיכרון, שינויים עדינים באישיות ובכושר השיפוט. ככל שהמחלה מתקדמת, תסמינים הקשורים לזיכרון והשפה נעשו גרועים יותר והפרט מוצא קושי בביצוע פעילויות יומיומיות. אנשים עלולים לסבול לעתים קרובות מבעיות visuo-מרחבי כמו קושי בניווט בדרך שלא, עלול להיות מבולבל על זמן ומקומות, גם סובלים ממחשבות שווא עלול להיות קצר רוח ועוינת. בשלבים מאוחר האדם מאבד את שליטתו בתפקודים מוטוריים ועלול להרגיש קושי בבליעה, לאבד את המעי ושליטה על שלפוחית השתן. הם גם מאבדים את היכולת לזהות בני משפחה. רגשות והתנהגותו של האדם מקבלים מושפעות בשלבים מאוחר יותר, והוא יכול גם לפתח סימפטומים של תוקפנות, חרדה, דיכאון ומחשבות שווא.אדם שורד במשך 8-10 שנים לאחר אבחון המחלה, אך חלקם עשוי לחיות במשך כ 20 שנים או יותר. אנשים יכולים לעתים קרובות למות בשל דלקת ריאות שאיפה שהם מאבדים את היכולת לבלוע מזון.
2. דימנציה וסקולרית
דמנציה וסקולרית היא הסיבה השנייה בשכיחותה של דימנציה לאחר מחלת האלצהיימר. זה כתוצאה של נזק מוחי על ידי בעיות כלי דם במוח או לב וכלי דם ומהווה 20% מכל סוגי הדמנציה. מחלות גנטיות, כלי דם , אנדוקרדיטיס ועמילואיד גם לשחק תפקיד חשוב. זה ידוע גם כדי להתקיים עם מחלת אלצהיימר שכיחותה עולה עם גיל מתקדם ומשפיע על גברים ונשים שווים באופן יחסי. תסמינים מופיעים בדרך כלל פתאום לאחר שבץ. ייתכן שיש לי חולי היסטוריה של לחץ דם גבוה, מחלות לב וכלי דם או התקפי לב. בחלק ממקרי התסמינים לשחזר עם זמן. דמנציה וסקולרית ידועה להשפיע אזורי אמצע מוח כל כך מביא לשינויים ביכולת הקוגניטיבית של אדם. אנשים עלולים לסבול לעתים קרובות מדיכאון ובריחת השתן.
מספר סוגים של דמנציה וסקולרית ידועות ששונים זה מזה בחשבון של הגורמים והסימפטומים לדוגמתם, דמנציה רב אוטם (MID) נגרמת על ידי נוכחות של משיכות קטנות רבות במוח. סוג זה כולל גם אזורים מרובים פגועים מוח ונגעים בחומר הלבן, עצבים של מוח.כדמנציה רב אוטם משפיעה רק על אזורים מבודדים של המוח רק אחד או כמה פונקציות ספציפיות של גוף מושפעות. אפשרויות של דמנציה גדלו אם הצד השמאלי של מוח או ההיפוקמפוס פגום. סוג אחר של דמנציה הוא המחלה של Binswanger, מחלה נדירה שבו כלי שיט של חומר לבן בדם פגומים כל כך אובדן זיכרון, נגעים במוח, קוגניציה הפרעות מצב רוח ושינויים הם הבחינו. חולים לעתים קרובות עלולים להראות תסמינים של לחץ דם גבוה, שבץ, הפרעות דם, ומחלות של כלי דם גדולים של שסתומי צוואר ולב. תסמינים חשובים אחרים כוללים בריחת שתן, קושי בהליכה, סרבול, איטיות, חוסר הבעת פנים וקושי בדיבור.התסמינים בדרך כלל מתעוררים אחרי גיל 60 והטיפול כולל תרופות לטיפול בלחץ ודיכאון גבוהים או דם.
סוג אחר של דמנציה יכול להיות בשילוב עם הפרעה תורשתית נדירה הידוע בדבריהם, CADASIL אשר מייצגת ateriopathy אוטוזומלית דומיננטי מוחי עם אוטם וleukoencephalopathy קורטיקליים. הפרעה זו קשורה להפרעות של גן מסוים, Notch3 ממוקם על כרומוזום 19. הסימפטומים הראשונים להתעורר בגיל 40 או 35 או 20, ואנשים לעתים קרובות למות בגיל 65. חוקרים עדיין עובדים כדי לגלות המדויק סיבה לדבריהם, CADASIL. סיבות נוספות של דמנציה וסקולרית כוללות כלי דם, יתר לחץ דם ונגעים שנגרמו עקב דימום במוח.Arteritis זמני מחלה אוטואימונית, זאבת ומחלות דלקתיות יכול גם לפגוע בכלי דם וכתוצאה מדמנציה.
3. דימנציה גופיפי לוי (LBD)
דימנציה הגופיפים לוי (LBD) היא אחד הסוגים הנפוצים ביותר של דמנציה המתקדמת באופן ספורדי מתרחשת אצל אנשים ללא היסטוריה משפחתית ידועה של המחלה.התאים של קליפת המוח וnigra substantia של המוח למות בעוד התאים הנותרים של nigra substantia מכילים מבנים חריגים ידועים כגופיפי לוי שהם סימן ההיכר של מחלה זו. גופיפי לוי יכולים גם לפלוש לקליפת המוח ומורכב של חלבון (אלפאסינוקלאין) הקשורים למחלת פרקינסון והפרעות אחרות. חוקרים אינם נותנים תשובה מספקת על ההצטברות של חלבון זה בתאי העצב.
התסמינים של צורה זו של דימנציה עשויים לחפוף עם תסמינים של מחלת אלצהיימר בדרכים רבות וכוללים פגיעה בזיכרון, בלבול וחוסר יכולת שיפוט.התסמינים האופייניים כוללים הזיות, הליכה של גרירת רגליים, מכווץ יציבה.האנשים יכולים לחיות במשך 7 שנים לאחר אבחון מחלה. בתרחיש הנוכחי צורה זו של דימנציה חסרה כל תרופה והטיפולים כוללים פרקינסון של שליטה ותסמינים פסיכיאטריים של המחלה. מחקרים הראו כי חלק מתרופות נוירולפטיות כמו קלוזאפין וolanzapine לתת תוצאות חיוביות נגד תסמינים פסיכיאטריים, אך עשוי לגרום לתופעות לוואי.מוחם של אנשים הסובלים ממחלת פרקינסון ואלצהיימר לעתים קרובות מכיל גופיפי לוי.
4. דמנציה פרונטוזמני (FTD)
דמנציה פרונטוזמני ידועה גם בשם דמנציה אונה הקדמית ומתאפיינת בניוון של תאי העצב של קדמי ואונה הטמפורלית של מוח. הפרעה זו לעומת זאת חסרת פלאק עמילואיד אבל סבכי neurofibrillary נמצאים המשבש את פעילות נורמלית של תאים שגורמים למותם. מומחים מאמינים כי דמנציה פרונטוזמני מהווה כ 2-10% מכל המקרים של דמנציה.הסימפטומים מופיעים בדרך כלל בין גילאי 40 ל -65 בחלק מהמקרים, לאנשים יש היסטוריה משפחתית של המחלה, ובמקרה כזה גורם גנטי מאוד משפיע על המחלה. אנשים עם הפרעה זו עשויים לחיות עד 5-10 שנים לאחר האבחנה של מחלה.קדמי והאונה הטמפורלית של המוח עוסקים בשיפוט והתנהגות חברתית, אלא בהפרעה זו כתאי עצב נהרסים כל כך הבודד מתקשה לקבל החלטות, כמו גם לשמור על תקשורת חברתית. סימפטומים אפשריים אחרים כוללים אובדן של דיבור ושפה, התנהגות חוזרת ונשנית, תיאבון מוגבר ובעיות מוטוריות כמו בעיות קשיחות ואיזון. אובדן זיכרון מתרחש בשלבים מאוחר יותר של המחלה.
מחלת פיק היא הסוג של דמנציה פרונטוזמני אחד המאופיין בתאי עצב נורמלים ונפוחים שמאוחר יותר למות.מוחם של אנשים הסובלים מהפרעה זו נוכחות תכנית של חריג פיק גופים המכילים חלבון טאו. גורם מדויק של מחלת פיק אינו ידוע, אך הוא האמין כי גנים מסוימים עשויים להיות קשורים לזה.התסמינים בדרך כלל מתעוררים בגיל 50 ולהביא לשינויים באישיות ובהתנהגות שיחמירו עם זמן.הסימפטומים הם דומים אך עם מחלת אלצהיימר, אך עשוי לכלול התנהגות שאינה הולמת חברתית, אובדן הגמישות נפשית, בעיות שפה וקושי בחשיבה ובריכוז. למרות שאין תרופה אפשרית למחלת פיק נגיש אך חלק מתרופות ניתן להשתמש כדי להאט את התוקפנות ודיכאון. במקרים עם ההיסטוריה המשפחתית של המוטציה דמנציה פרונטוהזמני של גן טאו עשוי להיות גורם האפשרי של המחלה. אפזיה העיקרית המתקדמת (PPA) היא צורה אחרת של דמנציה פרונטוזמני המתרחשת בתחילת שנות הארבעים ומאופיין בבעיות השפה שלי אשר בשלבים מאוחר יותר יביאו לשינויים בהתנהגות חברתית ואישיותו של הפרט.
5. דמנציה הקשורים HIV (הייתה לי)
וירוס כשל חיסוני אנושי (HIV) הוא אחראי לגרימת איידס וצורה זו של דימנציה. דמנציה הקשורים HIV היא אחראית להרס חומר לבן של מוח.התסמינים האופייניים כוללים פגיעה בזיכרון, אדישות, נסיגה חברתית וקשיי ריכוז. בשלבים מאוחר יותר אנשים יכולים לעתים קרובות לפתח בעיות תנועה. אין סמים מבטיחים עדיין זמינים כדי לרפא את הסימפטומים אך תרופות המשמשות לטיפול באיידס יכול לעזור להפחית את סימפטומים מסוימים.
מחלת הנטינגטון 6. (HD)
מחלת הנטינגטון היא הפרעה תורשתית הנגרמת על ידי גן הלא נכון ויצר חלבון הידוע כhuntingtin והילדים של אנשים הסובלים ממחלה זו יש 50% סיכוי של רכישת הגן. אזורים של מוח וחוט השדרה רבים נהרסו.התסמינים בדרך כלל מתעוררים בשנתי השלושים והארבעים ואדם יכול לחיות במשך 15 שנים לאחר אבחון המחלה.התסמינים האופייניים כוללים אישיות מתונה, שינויים כמו חרדה, עצבנות, דיכאון, וחולשת שרירים תנועות לא אחידות של הפרעות גוף, סרבול והליכה.
Pugilistica 7. דמנציה
הפרעה זו ידועה גם בשם אנצפלופתיה הטראומטית כרונית או תסמונת בוקסר שנגרמה על ידי פגיעה מוחית קשה. תסמינים השכיחים ביותר כוללים דמנציה ופרקינסון ואנשים מושפעים להראות דיבורה בולע מילים ותיאום לקוי.פגיעה מוחית בודדת עשויה גם לגרום לדמנציה פוסט-טראומטית (PTD) מאופיינת בבעיות זיכרון לטווח ארוך.
8. ניוון בסי קליפת המוח (CBD)
זוהי הפרעה מתקדמת מתאפיינת בניוון של אזורים המרובים של מוח ואובדן של תאי עצב. תאי המוח מראים הצטברות חריגה של חלבון טאו והמחלה לוקחת 6-8 שנים לפיתוח סימפטומים הכוללים תיאום עני וקשיחות דומה לאלה שנמצאו במחלת פרקינסון. תסמינים אחרים כוללים אובדן זיכרון, דמנציה, בעיות visuo-מרחבי, אפרקסיה, דיבור מהוסס וקושי בבליעה. מוות עלול להתרחש בשל דלקת ריאות או זיהומי ריאה אחרים. אין טיפול יעיל למחלת ניוון זמין בסי קליפת מוח, אבל תרופות כמו clonazepam ניתן להשתמש כדי לרפא חלק מסימפטומים עיקריים.
9. מחלת קרויצפלד-יעקב (CJD)
זוהי הפרעה מוחית נדירה, אך קטלנית ניוונית המשפיעה מאוד חלק קטן של אנשים.התסמינים בדרך כלל מתעוררים בגיל 60 והאדם מת בתוך שנה. חוקרים רבים מאמינים כי הפרעה זו היא התוצאה של חלבון לא נורמלי הידוע בפריון. על 5-10 מקרי% שדווחו בארצות הברית חולקים בסיס גנטי שבו צורה זו של דימנציה נגרמת על ידי מוטציה בגן לחלבון הפריון. חולים עם מחלת קרויצפלד-יעקב סובלים מהבעיות הקשורות לתיאום שרירים, שינויים באישיות, זיכרון לקוי, שיפוט קבלת, נכות חושבים ולקויי ראייה. סימפטומים אפשריים נוספים כוללים נדודי שינה ודיכאון. בשלבים מאוחר יותר אנשים יכולים גם לפתח מיוקלונוס ועלולים להיות עיוור. לבסוף הם מאבדים את הכח לדבר ולהיכנס לתרדמת. דלקת ריאות וזיהומים אחרים עשויות גם להיות אחראים למותו של האדם. הפרעה זו שייכת למשפחת encephalopathies spongioform transmissible (TSEs) של מחלות בבני אדם ובעלי חיים.
10. dementias התורשתי נדיר אחר
הם כוללים גרסטמאןStrausslerScheinker מחלה (השב"כ), נדודי שינה משפחתיים קטלניות, דמנציה הבריטית המשפחתית ודמנציה הדנית משפחתית. סימפטומים של גרסטמאןStrausslerScheinker מחלה (השב"כ) כוללים אטקסיה ודמנציה המתקדמת המתרחשות בגיל 50-60 ויכולות להימשך עד למותו של האדם. חוסר שינה תורשתי קטלנית מאופיין בתלמוס הפגום שמרגיז את שנתו של פרט. תסמינים אחרים כוללים דמנציה, רפלקסים ירודים, הזיות ותרדמת.המחלה הופכת להיות קטלנית בתוך 7-13 חודשים לאחר הופעת תסמינים. Dementias הדני הבריטי והמשפחתי המשפחתי צמוד עם פגמים בגן הממוקמים על כרומוזום 13. התסמינים של שתי המחלות כוללים שיטיון מתקדם, שיתוק ואובדן שיווי המשקל.
dementias המשני
דמנציה יכולה להתרחש גם אצל אנשים הסובלים מבעיות תנועה.הקשר בין דמנציה הראשונית ובעיות אלה אינו ברור. למרות שלעתים קרובות דמנציה משפיעה על מבוגרים אבל זה יכול להתרחש גם בילדים לזיהומי דוגמא והרעלה עלולים להוביל לדמנציה אצל אנשים בכל גיל. הפרעות מסוימות ייחודיות לילדים עשויות גם לגרום לדמנציה. מחלת נימן-פיק היא סוג של הפרעה התורשתית שבו מוטציות גנטיות ספציפיות משפיעות על חילוף חומרים של כולסטרול ושומנים בסכום כל כך מופרז של כולסטרול מצטבר בכבד וטחול ואילו שומנים עודפים מצטברים במוח. התסמינים כוללים דמנציה, בלבול ובעיות של למידה וזיכרון.המחלה ידועה להשפיע בית הספר הצעיר הולך ילדים, אלא גם עלולה להשפיע על עשרת העשרה.
מחלת באטן היא גם הפרעה תורשתית קטלנית של מערכת העצבים המרכזית המתרחשת בילדות. התסמינים כוללים היווצרות של lipopigments ברקמות גוף ותסמינים מוקדמים כוללת אישיות והתנהגות שינויים, סרבול או נגף. ככל שהמחלה מתקדמת ילדים עלולים לחוות ליקוי נפשי, אובדן כישורי ראייה ומוטורי, הפך עיוור ומרותק למיטה. המחלה גוף Lafora היא הפרעה גנטית נדירה אחראית לגרימת בעיות דמנציה והתנועה מתקדמות.הסימפטומים נובעים בילדות המוקדמת או סוף שנות העשרה ומאופיינים על ידי הנוכחות של גופי Lafora במוח, עור, שרירים ובכבד ומותו של ילד בתוך 2-10 שנים.
תנאים אחרים הגורמים לדמנציה
רופאים מצאו מצבים רבים שיכולים לגרום לדמנציה ויכול להיות הפוכים כמה תסמינים עם טיפול מתאים. לדוגמא, תרופות יכולות לפעמים לגרום לתסמינים של דמנציה. הם יכולים להיגרם גם על ידי תרופה אחת או בפעילות של תגובות בין תרופתיות מרובות. בעיות בבלוטת התריס יכולות גם לגרום לדיכאון ודמנציה. היפוגליקמיה גם גורמת לשינויי בלבול ואישיות. רמות נתרן וסידן גבוהות מדי או נמוכות מדי יכולות גם לגרום לבעיות נפשיות. יש אנשים אינם מסוגלים לספוג ויטמין B12 ולכן הם סובלים מאנמיה ממארת וכתוצאה משינויים באישיות, עצבנות או דיכאון. המחסור בתיאמין כתוצאה מאלכוהוליזם כרוני יכול לגרום גם לפגיעה נפשית. חוסר חמור של ויטמין B6 גורם pellagra וכתוצאה מדמנציה. התייבשות יכולה גם היא לגרום למחלת נפש. זיהומים רבים גורמים למחל נוירולוגיות המתפתחות סימפטומים של דמנציה למשל, דלקת קרום מוח ופגיעה נפשית גורם דלקת המוח חמור, בעיות פסק דין או אובדן זיכרון. עגבת שלא מטופלת גורמת גם לדמנציה.
מחלה נדירה המכונית מחלת ליים גם גורמת לדמנציה. אנשים הסובלים מלוקמיה ואיידס לפתח זיהום הידוע כleukoencephalopathy multifocal המתקדם (PML) שגורם למחלת נפש. Hematomas subdural גם לגרום לסימפטומים של דמנציה ובעיות נפשיות אחרות. חשיפה לעופרת, מתכות כבדות אחרות או אלמנטים רעילים אחרים גם לגרום לדמנציה.התסמינים יכולים או לא יכולים להיות הפוך כמו שהם תלויים בשטח הכולל של פגוע מוח. אנשים שצורכים אלכוהול או סמים אחרים גם מראים תסמינים של דמנציה והתגובות הן קצרות טווח והמצב ידוע כדמנציה מתמידה מושרה חומר. אפילו אנשים עם גידולים במוח עלולים לסבול גם משיטיון כמוחם ניזוקו. התסמינים כוללים שינויים באישיות, בעיות דיבור והשפה ואובדן זיכרון. אנוקסיה נגרמת על ידי התקפי לב, ניתוח לב, אסטמה, חשיפה בגובה או עשן גם מפתחת סימפטומים של דמנציה.
תנאים שאינם דמנציה
עם קידום אנשים בגיל להיתקל בקשיים בלמידה ובפגיעה בזיכרון קל. נוירונים מסוימים הם גם איבדו בגיל מתקדם שגורם למוח נפח לרדת קצת. יש אנשים לעתים קרובות לפתח בעיות קוגניטיביות וזיכרון שאינם חמורים מספיק כדי להיות מסווג כשיטיון. חולים הסובלים מדיכאון נראים מבולבלים, שכחן ותסמינים אחרים עשויים גם לפעמים לחקות דמנציה. Delirium הוא מצב המאופיין בבלבול ובמהירות שינוי מצבים נפשיים ובודדים עשויים להראות שינויים באישיות.
סיבות
דמנציה היא התוצאה של מוות של תאי עצב או אובדן של תקשורת בין תאי עצב. המוח האנושי הוא מכונה מורכב מאוד ומספר גורמים יכול לשנות תפקודה התקין. למרות שהחוקרים גילו את הגורמים אחראים לגרימת מחקר דמנציה אבל מדויק יותר עדיין נדרשו. סוגים שונים של dementias למשל, מחלת אלצהיימר, דמנציה פרקינסון, מחלת פיק מזוהים על ידי הנוכחות של תכלילים לא נורמלים במוח לפתח סימפטומים של דמנציה. גנים גם לשחק תפקיד חשוב מאוד בהתפתחות סוגים מסוימים של dementias שבו גורמים באורח חיים והשפעות סביבתיות חשובים. חוקרים זיהו גנים רבים המגבירים את הרגישות של אדם למחלת אלצהיימר, אך ביניהם מוטציה בשלושה גנים השולטים הייצור של חלבונים כמו חלבון מקדים עמילואיד (APP), presenilin 1 וpresenilin 2 חשוב. וריאציה בגן הידוע כאפוליפופרוטאין E אחראית לגרימת תסמינים מאוחרים של מחלת אלצהיימר.
מחקרים גם הראו שמוטציות בגן אחר CYP46 להגביר את הסיכון להתפרצות מאוחרת של מחלת אלצהיימר.הגן אחראי לייצור חלבון אחראי על חילוף החומרים של כולסטרול במוח. מדענים עובדים כדי לברר כיצד עמילואיד ביתא משפיע על ההתפתחות של מחלת אלצהיימר. דמנציה וסקולרית עלולה להתעורר עקב מחלת כלי דם במוח או בכל מצב שמונע אספקת דם תקינה למוח. כאשר אספקת הדם לתאי מוח אינה מספיק הם סובלים ממחסור בחמצן ובסופו למות.
אבחון
רופאים להעסיק מספר האסטרטגיות, תוך התמודדות עם האנשים הסובלים מדמנציה וזה תמיד מועיל כדי לשלול את כל התנאים הניתנים לטיפול בקלות על ידי תרופות. אבחון מחלה יכול להיעשות על ידי השיטות הבאות:
1. היסטורית חולה "
בעת הפעלת אבחון רופא עשוי לשאול על הרקע המשפחתי של המטופלת על ידי שואל שאלות כמו איך ומתי פיתחו התסמינים כמו גם מה הוא המצב רפואי הכללי של המטופל.הרופא עשוי גם לנסות להעריך את מצבו הנפשי של המטופל. שאלות מבני המשפחה יכולות להיות ביקשו לדעת את היסטורית המשפחה כדי להבטיח אם המחלה הייתה נוכחת במשפחה מוקדם יותר או לא.
2. בדיקה גופנית
בדיקה גופנית של החולה עשויה לעזור לזהות את הסימנים או הפרעות אחרות שיכול לתרום לדמנציה. זה גם יכול לזהות את נוכחותו של לב או מחלת כליות שעשויות לחפוף עם דמנציה.
3. הערכת נוירולוגיות
ניתן לבצע בדיקות נוירולוגיות על ידי הרופאים על ידי איזון בדיקה, תפקוד חושי, רפלקסים או תסמינים אחרים על מנת לוודא האם הם יכולים להיות התאוששו על ידי תרופות או לא.
4. מבחנים קוגניטיביים ונוירו-פסיכולוגיים
רופאים לבצע בדיקות כדי לבדוק את הזיכרון, כישורי שפה, כישורי מתמטיקה ובדיקות אחרות על מנת לברר את הערנות הנפשית של המטופל. לעתים קרובות הם יכולים להשתמש במבחן הידוע כמדינת מבחן מינינפש (MMSE) המנתח את הכיוון, הזיכרון ותשומת לב, כמו גם פקודות שפה. רופאים גם להשתמש בבדיקות אחרות בקשקשים משתנים כדי לשפוט את מצבו הנפשי של המטופל.
5. סריקות מוח
רופאים יכולים להשתמש בסריקות מוח כדי למצוא את משיכות או גידולים שיכול לגרום לסימפטומים של דמנציה. ניוון של קליפת המוח הוא מאוד נפוץ בסוגים רבים של dementias וסריקות מוח יכול בקלות לזהות אותו. הנפוץ ביותר בשימוש בסריקות מוח הן טומוגרפיה ממוחשבת (CT) והדמיה בתהודה מגנטית (MRI). רופאים משתמשים לעתים קרובות בסריקות מוח CT המשתמשות בקרן רנטגן ויכול לזהות שינויים במבנה המוח. סריקות MRI שימוש בשדות מגנטיים וגלי רדיו כדי לזהות אטומי מימן נוכחים ברקמות גוף. מומחים רפואיים יכולים גם להשתמש אלקטרואנצפלוגרם (EEG) במקרה של אנשים חשודים. תרשים אק"ג להקליט את הפעילות החשמלית, כמו גם ליקויים במבנה המוח. מספר סוגים של סריקות מוח זמינים המסייעים מומחים הרפואיים כדי לשמור על סימון על פעילות המוח.סריקות המוח התפקודיות כוללות MRI (fMRI), פוטוןפליטה בודדת טומוגרפיה ממוחשבת (SPECT), טומוגרפיית פליטת פוזיטרונים (PET) ומגנט (MEG). fMRI משתמש בגלי רדיו ושדה מגנטי חזק ששומר רגילה לבדוק את הפעילות הולכת בתוך החלקים הפעילים של המוח. SPECT מגביר את פעילות מוח על ידי הצגת חלוקת הדם במוח. PET מזהה שינויים ברמת סוכר וחילוף חומרים של חמצן וזרימת דם חושפת ליקויים בתפקוד המוח. MEG תערוכות שדות אלקטרומגנטיים הנגרמים על ידי תאי עצב של מוח.
6. בדיקות מעבדה
רופאים יכולים להשתמש במגוון רחב של בדיקות מעבדה על מנת לברר אם האדם סובל מדמנציה או לא.הרשימה של בדיקות כוללת ספירת דם כוללת, בדיקת רמת סוכר בדם, בדיקת שתן, בדיקות סמים ואלכוהול, בדיקת נוזל המוח והשדרה, וניתוח בלוטת תריס.
הערכה פסיכיאטרית 7.
הערכה פסיכיאטרית נעשה כדי לבדוק אם התופעות אלה הם בשל דמנציה או כמה גורמים אחרים בשילוב עם זה.
8. בדיקה Presymptomatic
בדיקת האנשים לפני הופעת התסמינים ולהתפתח לדמנציה אינה אפשרית במקרים רבים.
Managemet
מחקר שנערך באוניברסיטת בארי, איטליה הגיעה למסקנה כי צריכה של משקאות אלכוהוליים הייתה התקדמות איטית יותר לדמנציה. למרות שאין תרופה למעכבי דמנציה אבל cholinesterase ניתן להשתמש תוך התמודדות עם הפרעה זו. חינוך, כמו גם מתן תמיכה רגשית למטופל יכול להיות לעזר. חולים עם דמנציה תמיד מתלוננים על כאב מתמשך שקשה להסביר, לאבחן ולטפל והכאב הזה קשה משפיע על איכות החיים ופונקציות פסיכו-סוציאליות של חייו של המטופל. למרות שאף אחד מהתרופות המשמשות לטיפול בדמנציה נתן מעכבי acetylcholinesterase תוצאות מושלמים וN-methyl-D-aspartate (NMDA) חוסמי הקולטן נתנו כמה תוצאות טובות יותר. תרופות אלו יש לקחת רק לאחר התייעצות עם רופא מומחה.
גורמי סיכון לדמנציה
חוקרים זיהו גורמים רבים שיכולים להיות אחראי לפיתוח אחד או סוגים אחרים של דמנציה. חלק מגורמים אלה הם לשינוי, בעוד שאחרים לא. גורמים אלה כוללים:
1. גיל
התסמינים של מחלת אלצהיימר, דמנציה וסקולרית וסוגים אחרים של דמנציה בדרך כלל מופיעים עם גיל מתקדם.
2. גנטיקה או היסטוריה משפחתית
המדענים גילו מספר הגנים אחראים לגרימת מחלת אלצהיימר אבל אנשים עם היסטוריה משפחתית של המחלה נמצא בסיכון גבוה לפתח את המחלה.
3. עישון וצריכת אלכוהול
עישון ושימוש באלכוהול גם מעלים את הסיכון של דחיית ודמנציה נפשיות. אנשים שמעשנים באופן קבוע נמצאים בסיכון גבוה של הסובל מטרשת עורקים ומחלות כלי דם אחרות שיכולים להיות בשילוב עם דמנציה.
4. טרשת עורקים
רמות גבוהות של ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL) הידוע גם בכולסטרול הרע להגביר את הסיכון למחל לב וכלי דם שיכול להיות קשורה עם סיכון מוגבר למחלת אלצהיימר.
5. הומוציסטאין פלזמה
חוקרים הראו כי רמות גבוהות יותר של הומוציסטאין בדם מעלות את הסיכון לדמנציה וסקולרית.
6. סוכרת
הסוכרת היא גורם מאוד נפוצה הקשורות לסוגים רבים של dementias כמו גם זה גם מגביר את הסיכון לטרשת עורקים ושבץ שסופו של דבר לגרום לדמנציה וסקולרית.
7. ליקוי קוגנטיבי מתון
אנשים עם פגיעה קוגניטיבית קלה נמצאים בסיכון מוגבר לפתח דמנציה במיוחד אם הם מעל גיל 65 או יותר.
8. תסמונת דאון
מחקרים הראו כי האנשים הסובלים מתסמונת דאון לפתח פלאק עמילואיד וסבכי neurofibrillary בימי הביניים שלהם, אבל כל האנשים אינם מפתחים סימפטומים של דמנציה.