פסיכיאטריה- מהי הפרעה דו קוטבית

ברגע שידוע יותר בשם "מהאונייה דיפרסיה", דו-קוטבי המונח נטבע על ידי פסיכיאטר הגרמני אמיל קרפלין בסוף המאה תשע עשרה, במקור המתייחס לכל הסוגים של הפרעת מצב רוח.

ניתן למצוא הפרעה דו קוטבית בכל קבוצות גיל, הגזעים, הקבוצות האתניות ומעמדות חברתיות. מספר שווה של גברים ונשים להיות מושפע.

מצב רוחו של אדם עם הפרעה זו מתחלפת בין קצוות שונים, כגון עצב קיצוני ואושר באופוריה. לפיכך, מחלה זו נקראת הפרעה דו קוטבית.

יש אנשים עם הפרעה דו-קוטבית הפכו פסיכוטי, שומעים דברים שאינם קיימים. הם עשויים להחזיק באמונות שווא, ולא יכולים להיות מושפע מהם. במקרים מסוימים, הם רואים עצמם כבעלי כישורים וכוחות על אנושיים – אפילו רואים את עצמם להיות כמו אלוהים. הפרעה זו כרוכה גם בפרקים חוזרים ונשנים של דיכאון ומאונייה, שחוזרים על עצמם במהלך חייו של אדם. אנשים עשויים לשנות את מטרות לטווח ארוכות לעתים קרובות, ויש להם בעיות דבק כל פעילות אחד.

הפרט יכול ללכת משפל דיכאון לשיאים של אופוריה, או עלול לחוות שינויים אחרים במצב רוח שקשה להשפיע על יכולתו של האדם לתפקד. יש גם את הבעיה של לוח זמנים שינה קבוע. אנשים עם הפרעה דו-קוטבית סובלים בדרך כלל ממיגרנות, אבל זה יכול להיות עזר כאשר מטופל דו קוטבי. תסמינים אחרים כוללים הזיות, חוסר יכולת להתרכז או לישון ורגשות של חוסר ערך.

גורמים גנטיים לתרום באופן משמעותי לסיכוי לפתח ההפרעה, וגורמים סביבתיים גם הם מעורבים. הפרעה דו קוטבית היא לעתים קרובות מטופלים עם תרופות מייצבים מצב רוח, ותרופות פסיכיאטריות לפעמים אחרות. מייצבי מצב רוח לעזור להפחית פרקי שתי מאניה ודיכאון. תכנית טיפול המשלבת טיפול תרופתי והפסיכולוגי היא הטובה ביותר לניהול ההפרעה לאורך זמן.

שני סוגים של הפרעה דו קוטבית הם -הראשון הוא בעל מאניה השני עם היפומאניה. הראשון הוא שיש לאדם אפיזודות של דיכאון ומאונייה. אנשים עם הסוג השני בדרך כלל יש פרקי דיכאון חמורים, ולפעמים "מאניה מתונה", או היפומאניה.

בחולים עם ההפרעה סובלים לעתים קרובות לממוצע של 10 שנים עם תסמינים לפני קבלת האבחון וטיפול הנכונים. ברור, עיכוב ארוך זה יכול לא רק להשפיע על טיפול מתאים חולה אלא גם את ההתאוששות. בדרך כלל, ההפרעה מופיעה בגיל התבגרות או בבגרות מוקדמת, אבל זה גם יכול להופיע בילדות. אורך מרווחים ללא תסמינים לעתים קרובות יורד עם גיל.

הפרעה דו קוטבית משפיעה על כ -5.7 מיליון אמריקאים בוגרים, או כ -2.6% מאוכלוסיית ארה"ב לאנשים אלה בגיל 18 ומעלה בכל שנה. זהו הגורם המוביל השישי של נכות בעולם בין 15 עד 44 ילדים בני שנים, המשפיע עד 4% ממבוגרים.

יוגה, מדיטציה ודיקור הם טיפול שיכול להיות מנוצל, כמו אלה יכולים לשחק תפקיד גדול וחשוב ברגשיים רווחה של אדם ויכולים גם לעזור להרים את מצב הרוח שלהם. טיפול דו-קוטבי באמצעות משחרר אנדורפינים ופעילות גופני יכול לשפר את מצב הרוח באופן משמעותי.