שיטות טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון הוא נושא מורכב ועלול לערב את כולם של מספר אפשרויות או כל. בחירת טיפול תלויה בחומרה של הדיכאון. דיכאון קל פשוט עשוי לדרוש ייעוץ תומך וסיוע בפתרון בעיות. הדיכאון מג'ורי או הקליני סביר להניח שדורש טיפול תרופתי, כמו גם טיפול פסיכולוגי אינטנסיבי יותר, במקרים חמורים יותר עשוי להידרש אשפוז, אם האדם נמצא בסיכון להתאבדות, או הדיכאון הוא כל כך מתיש שהם אינם מסוגלים לדאוג לעצמם. הפניה אל פסיכיאטר מומחה לפעמים חיונית אולם יש צורך להכיר את הטיפל הפסיכיאטרי המוצע ואת הטיפול הפסיכולוגי ועקרונות כלליים. במאמר זה – תלמד זאת על קצה המזלג.

טיפולים פסיכולוגיים

1. פסיכותרפיה התומכת כרוכה עידוד נתינה ותמיכה, הדרכה ועידוד הסברים לאדם מדוכא והזדמנות לאז להביע את רגשותיהם.

2. פסיכואנליזה מטרת הניסיון לפתור קונפליקטים חבויים מהילדות של בו האדם אינו מודע באופן מלא. זה עשוי להיות מועיל עבור כמה תסמיני דיכאון כרוניים אך אינו מומלץ בשלב האקוטי כטיפול בדיכאון

3. טיפול קוגניטיבי מאמץ את התאוריה שאיך אנחנו מרגישים היא תוצאה של אופן בו אנו חושבים; כך שאם אנחנו חושבים מחשבות שליליות אנו מרגישים ומתנהגים באופן שלילי. מטרתו להקל על תסמיני דיכאון על ידי התמקדות בדפוסי חשיבה שלילית בהווה ובעתיד ומאתגר.

4. טיפול התנהגותי הוא להשתמש בשילוב עם טיפול קוגניטיבי ומשמש כדי להפיג את האינרציה שיכול ללוות את הדיכאון. היא כרוכה בתכנון פעילויות יומיות מובנים שנותנות תחושה של הנאה והישגים.

תרופות נוגדות דיכאון

עדויות מראה כי דיכאון אנטי עובד ב65-70% מהמקרים. אלה עם דיכאון בינוני עד חמור נוטים יותר להגיב.

טיפול נוגד דיכאון כולל תכשירים ממשפחות שונות:

מעכבי הספיגה החוזרת של סרוטונין (SSRI)

מעכבי ספיגה חוזרות של סרוטונין ונוראדרנלין (SNRI)

דיכאון אנטי טריציקליות (TCAs)

מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOIs) ו-

מעכבים הפיכים של מונואמין אוקסידאז (Rimas)

שליחים כימיים במוח הידוע כמוליכים עצביים לפעמים חסרים או בלתי מידתי בחולים עם דיכאון במיוחד אלה מעורבים בויסות מצב רוח. נוירוטרנסמיטורים אלה נקראים סרוטונין, נוראדרנלין ודופאמין. קבוצות של דיכאון אנטי שונות זה מזה שבנוירוטרנסמיטרים הם משפיעים וקולטנים עצביים אשר ממוקדים. יש לציין שלכל הדיכאון אנטי תופעות לוואי.

פורסם בקטגוריה טיפול פסיכיאטרי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.